Nowy banknot 100-dolarowy

W październiku amerykańska Rezerwa Federalna wprowadzi do obiegu nowe banknoty 100-dolarowe. Będą bardziej kolorowe od poprzednich, ale przede wszystkim  – lepiej zabezpieczone przed próbami fałszerstw

Według Fed nowy banknot będzie kulminacją prowadzonych przez całą dekadę badań i prac projektowych. Prezentacja najwyższych nominałów znajdujących się w poprzednim obiegu nie stanowiła jednak zaskoczenia. Pierwotnie nowe studolarówki miały zostać wprowadzone w lutym 2011 roku, a ich wygląd zaprezentowano po raz pierwszy. Według oświadczenia Rezerwy Federalnej powodem przesunięcia daty wypuszczenia banknotu na 8 października br. były „nieoczekiwane opóźnienia w procesie produkcyjnym”.

Amerykanie dopiero po raz czwarty w historii zmieniają wygląd swoich studolarówek, ale robią to już po raz trzeci w ciągu ostatnich 20 lat. Rezerwa Federalna zaczęła bowiem przegrywać z fałszerzami, którzy dzięki osiągnięciom najnowszej technologii wprowadzali do obiegu coraz doskonalsze podróbki. Ostatnia fala świetnie sfałszowanych banknotów pochodziła z Korei Północnej. Były tak dobrze podrobione, że w środowisku bankierów otrzymały przydomek „superbanknotów” (supernote) – odróżnić je mogli jedynie najbardziej zaawansowani eksperci. Teraz Fed znów ma nadzieję, że znów wyprzedzi fałszerzy o co najmniej kilka kroków.

Print Friendly, PDF & Email