Jak zainwestować we własny dom

Zadbany ogród zwiększa wartość posesji o jedną piątą, a każda złotówka wydana na jego urządzenie zwraca się przy odsprzedaży domu ponad-dwukrotnie.

Tak wynika z badania Global Garden Report 2011 przygotowanego przez pracownię Kairos Future.

Wpływ dobrze utrzymanego ogrodu na wartość posesji jest w Polsce taki sam jak w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Ładny trawnik, dekoracyjne drzewka czy kamienne ścieżki podnoszą wartość nieruchomości o 18 proc. Więcej przy odsprzedaży domu z zadbanym ogrodem można zyskać tylko w Japonii (średni wzrost wartości wynosi tam 24 proc.)

Zwracanie uwagi na wygląd ogrodu przy wyborze domu to na Zachodzie praktyka powszechna. Z kolei u nas to nowy trend. W tym aspekcie nasz rynek nieruchomości dopiero się kształtuje.

Ponad połowa osób, które wzięły udział w badaniu w Polsce, dobrze utrzymany ogród traktuje jako inwestycję. Więcej ludzi z takim podejściem jest tylko we Francji, w USA i Australii.

Z badania Global Garden Report 2011 wynika także, że w Polsce ogród jest traktowany przede wszystkim jako miejsce relaksu, kontaktów z naturą i spotkań ze znajomymi.

(źródło: Dziennik Gazeta Prawna)

Print Friendly, PDF & Email