Jak obniżyć raty kredytowe

Zaciągnięty kredyt hipoteczny spłacamy wiele, wiele lat. Jednak nie znaczy to, że nie możemy spróbować zmienić nieco warunków spłaty. Jest kilka sposobów na zmniejszenie płaconej przez siebie raty hipotecznej, należy znaleźć dla siebie odpowiedni i umiejętnie z niego skorzystać.

1: Wydłużenie okresu spłaty kredytu

Oczywistym jest, że na im więcej rat rozłożony zostanie kredyt, tym niższe one będą. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej spłacamy kredyt, tym bank pobiera więcej odsetek i łączny koszt kredytu rośnie. Taka operacja zwiększenia liczby rat może się wiązać z dodatkową opłatą dla banku. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób, których przeszkoda w spłacie jest długotrwała i  naprawdę nie ma innego rozwiązania.

2: Wakacje kredytowe

Jeśli nasze problemy dotyczące spłaty zobowiązań kredytowych są przejściowe np. utrata pracy czy choroba, to można sięgnąć po tzw. wakacje kredytowe. Wiele banków je oferuje, o czym często nie wiemy. Niektóre oferują zawieszenie spłaty samej raty kapitałowej, inne zawieszenie spłaty całej raty na 12 miesięcy. Należy sprawdzić w swoim banku. Należy tylko pamiętać, że nie mówimy o anulowaniu raty a tylko o czasowym zawieszeniu ich spłaty.

3: Renegocjowanie umowy

Można wykorzystać ewentualny wysoki koszt prowizji jaki musza płacić kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w 2009 roku w szczycie kryzysu. Wówczas średnia marża kredytu złotowego wynosiła 3 p.p., dziś jest to 1,3 p.p.

Jeśli bank nie jest otwarty na renegocjowanie warunków, zawsze można spróbować przenieść kredyt do innego banku. Z pewnością przyjmą nas dzisiaj otwartymi rękami, a może i zwolnią z prowizji za udzielenie kredytu.

4: Przewalutowanie na euro

No cóż, to zbyt ryzykowna dziś operacja byśmy mogli ją rekomendować z czystym sumieniem.

 

Print Friendly, PDF & Email