Finanse firm: sprzedaż części przedsiębiorstwa

W przypadku, gdy bank odmówi finansowania przedsiębiorstwa, mimo że dotąd zapewniał bieżącą płynność czy kredyty na inwestycje trzeba będzie poszukać innych sposobów na poradzenie sobie w kryzysowej sytuacji. Jednym z nich może być podział i sprzedaż części przedsiębiorstwa.

Podział firmy może być dobrym sposobem na zwiększenie jej wartości. Ale nie dla firmy, która pilnie potrzebuje kapitału. Proces podziału i przeniesienie majątku do noworejestrowanej spółki może zająć nawet kilka miesięcy.

Podział firmy może być dobrym wyjściem dla tych właścicieli, którzy wiedzą, że za jakiś czas będą szukać partnera biznesowego, który sfinansuje określoną część działalności firmy. Istnieją przykłady, kiedy przedsiębiorstwo po podziale ma znacznie większą wartość dla inwestora niż przed jego dokonaniem.

Przystępując do ewentualnego podziału właściciel musi odpowiedzieć na pytanie, jaka działalność jest tą podstawową i przynosi największe przychody lub która w przyszłości ma szansę na najbardziej dynamiczny rozwój.

Print Friendly, PDF & Email