Większy zysk z wynajmu domu niż kamienicy

Stary, przedwojenny budynek przerobiony na akademik przyniesie ok. 6 proc. rentowności. Lepszą stopę zwrotu gwarantuje wynajem domów jednorodzinnych

Wydaje się, że właściciele mieszkań na wynajem w pobliżu uczelni, nie mogą narzekać na brak zainteresowania ze strony studentów.  Przychód z domu lub nawet budynku mieszkalnego, przerobionego na quasi-akademik powinien wynieść kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tys. zł miesięcznie.

Jednak zwrot z inwestycji w zakup np. kamienicy do gruntownego remontu nie gwarantuje satysfakcjonującego poziomu. Biorąc pod uwagę kredyt na jej zakup, uwzględniając koszty remontu a po drugiej stronie przychód z najmu – prawdopodobnie inwestycja zwróci się więc dopiero po 15 – 16 latach. Tak więc jeśli inwestor chciałby się posiłkować kredytem, nie ma szans wyjść na swoje.

„Kamienicznicy” zdecydowani na takie przedsięwzięcie w większości przypadków wolą więc wydzielić mieszkania i sprzedać je niż wynajmować żakom. Albo mają w planach działalność typowo hotelarską.  Oczywiście są również osoby, które wynajdują domy jednorodzinne z możliwością adaptacji na kilka osobnych pomieszczeń dla studentów. To zdecydowanie wymaga mniejszego kapitału niż kamienica. W ocenie specjalistów kupno domu i jego aranżacja na mały akademik przyniesie nawet 11 proc. rentowności.

(źródło: Rzeczpospolita)

Print Friendly, PDF & Email