Dobrze wybierz swoje konto firmowe

Dobór konta może wyeliminować niepotrzebne wydatki. Bezkonkurencyjne są rachunki internetowe, zwykle bezpłatne. A koszty to najważniejszy czynnik, jaki biorą pod uwagę przedsiębiorcy przy wyborze konta.

Bezkonkurencyjne pod względem kosztów są konta internetowe. W zdecydowanej większości banków są bezpłatne. Tak jest np. w mBanku, Banku Pocztowym, Idea Banku czy Meritum Banku. Wyjątkowo drogo wygląda na tym tle oferta Millennium, w którym za samo prowadzenie rachunku trzeba zapłacić 25 zł miesięcznie, czy BNP Paribas, gdzie opłata wynosi 20 zł.

Ale opłata za prowadzenie rachunku nie jest jedynym kosztem, na jaki trzeba zwrócić uwagę. Często jest to bezpłatne, a płaci się słono za przelewy. Dla właścicieli firm szczególnie istotna jest wysokość prowizji za przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów skarbowych.  Większość banków nie pobiera opłat za przelewy do ZUS i US, ale są wyjątki, np. w banku BGŻ, Pekao SA czy Nordea Banku zapłacimy za każdy 1 zł, a w Deutsche Banku PBC nawet 2 zł.

Banki wydają do kont firmowych także karty. Trzeba zwrócić uwagę na opłaty, gdyż posługiwanie się nimi jest z reguły dużo droższe niż plastikami wydawanymi do kont klientów indywidualnych.

Dla niektórych ważny jest koszt wpłacania gotówki na konto. W szczęśliwej sytuacji są klienci mBanku, który ma własną sieć bezpłatnych wpłatomatów.

Wybierając więc konto dla własnej firmy, nie wystarczy spojrzeć na prowizję za prowadzenie czy przelew. Przedsiębiorca powinien przyjrzeć się dokładnie wszelkim opłatom i na tej podstawie dopasować konto do potrzeb swojej firmy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Print Friendly, PDF & Email