Ceny depozytów w dół

Likwidacja lokat antypodatkowych spowodowała spadek cen depozytów.

Część banków, które zdecydowały się na wycofanie z oferty depozytów antypodatkowych, podnosi oprocentowanie tradycyjnych lokat. Na taki ruch zdecydowały się m.in. Eurobank czy Raiffeisen. Tak też zrobił Inteligo, który np. podniósł stawkę 2-miesięcznej lokaty z 3,1 proc. do 4,5 proc, a w przypadku 9-miesięcznej jest to 5,3 proc., zamiast 3,35 proc.

Podwyżki nie oznaczają jednak, że ceny depozytów będą pięły się mocno w górę. Obecnie maksymalnie płacą one nieco ponad 6 proc. i ten poziom raczej już nie wzrośnie.

Eksperci uważają, że 6 – 6,5 proc. to górna granica tego, co banki będą chciały zapłacić za środki zebrane od klientów. Możliwe są nawet spadki, zwłaszcza jeśli wyhamuje akcja kredytowa. Wtedy banki nie będą potrzebowały kapitału i mogą nawet obniżyć koszty depozytów. Spadek cen lokat tak naprawdę już trwa.

W ostatnich dwóch miesiącach na skutek wycofywania z oferty banków lokat z dzienną kapitalizacją odsetek średnie oprocentowanie badanych depozytów spadło o ponad 0,2 pkt proc. Obecnie w przypadku półrocznego depozytu na 5 tys. zł wynosi ono 4,4 proc.

Print Friendly, PDF & Email