Zdolność kredytowa – jak ją zwiększyć, aby bank udzielił nam pożyczkę?

Pożyczka bankowa niejednokrotnie jest zastrzykiem gotówki, który ratuje domowy budżet. Aby jednak bank nam ją przyznał, musimy włożyć nieco wysiłku w zaprezentowanie siebie jako rzetelnego klienta. Kluczową rolę odgrywać będzie z pewnością zdolność kredytowa. To właśnie na jej podstawie bank określi, czy pożyczy nam potrzebne pieniądze.

Pożyczka gotówkowa czy kredyt hipoteczny – nieistotne, jakiego rodzaju kredyt chcemy zaciągnąć w banku. Istotne jest, aby nasz wniosek o udzielenie takowej pożyczki został rozpatrzony pozytywnie. Jakie kroki powinniśmy więc podjąć, aby weryfikacja naszych danych przez bank przebiegła pomyślnie?

Jak wiadomo, bank wydaje decyzję na podstawie tego, jaką posiadamy zdolność kredytową. Aby wypadła ona pozytywnie, nie wystarczy mieć stałego źródła dochodu.
W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na naszą formę zatrudnienia. Jeśli jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę na czas określony, to warto byłyby negocjować z pracodawcą warunki tak, aby zmienił nam czas obowiązywania umowy na nieokreślony. Czasami dla pracodawcy zmiana taka nie czyni wielkiej różnicy, natomiast w oczach banku z pewnością zyskamy dodatkowy plus. Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony jest bowiem znacznie lepiej postrzegane, niż umowa na czas określony. W tym drugim przypadku bank zakłada bowiem, że pracodawca może zwyczajnie nie przedłużyć nam umowy, a co za tym idzie, możemy stracić płynność finansową. W takiej sytuacji istniałoby ryzyko, że bank nie odzyskałby swojej należności i musiałby rozpocząć procedurę windykacji.

Na pożyczenie od banku większej sumy pieniędzy możemy także liczyć w sytuacji, kiedy może on zweryfikować naszą historię kredytową. Jeśli wcześniej zaciągaliśmy jakiekolwiek pożyczki albo kupowaliśmy cokolwiek na raty i spłacaliśmy te zobowiązania terminowo, według ustalonego harmonogramu spłaty, bank z pewnością spojrzy przychylniej na nasz wniosek. Uzna on bowiem, że jesteśmy rzetelnym i sprawdzonym kredytobiorcą. W sytuacji, kiedy to nie zaciągalibyśmy nigdy wcześniej żadnych zobowiązań finansowych, najpewniej bank pożyczyłby nam niewielką sumę pieniędzy. Dopiero kiedy spłacilibyśmy to zobowiązanie terminowo, mógłby się zgodzić na większy kredyt. Zabieg taki często jest stosowany przez banki w celu zabezpieczenia od ewentualnego braku spłaty pożyczki. Udzielając nam niewielki kredyt bank narazi się na minimalne ryzyko utraty pożyczonych pieniędzy a przy tym zweryfikuje, czy jesteśmy klientem godnym zaufania. Proces ten jednak trwa, dlatego warto budować swoją historię kredytową na przestrzeni lat. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy będziemy musieli zwrócić się do banku z wnioskiem o pożyczkę.

Kolejnym rozwiązaniem jest likwidacja innych zobowiązań finansowych, takich jak karty kredytowe czy raty za zakupione sprzęty. Czasami lepiej poczekać kilka miesięcy i spłacić szybciej te zobowiązania, niż próbować uzyskać kredyt posiadając je na swoim koncie. Różnica w kwocie, jaką bank zaproponowałby nam w przypadku tych dwóch skrajnych sytuacji, mogłaby być naprawdę znacząca. Jeśli więc zależy nam na uzyskaniu jak największej kwoty pożyczki, postarajmy się przedstawić bankowi jako osoby bez innych zadłużeń na koncie.

Ostatecznym sposobem na to, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, jest dołączenie do wniosku o kredyt jeszcze jednego kredytobiorcy. Wspólny zarobek dwóch osób a także inne zobowiązania finansowe mogą sprawić, że bank zgodzi się na pożyczenie znacznie większej kwoty, niż w sytuacji, gdyby każda z tych osób wnioskowała o pożyczkę oddzielnie.

Jak widać, sposobów na zwiększenie swoje zdolności kredytowej jest całkiem sporo. Czasami niewielka zmiana, jak choćby wspomniana powyżej długość zatrudnienia w oparciu umowy o pracę, może mieć znaczący wpływ na wysokość pożyczki, jaką zaoferuje nam bank.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email