Zarobki związkowców

Ile co roku przeznaczanych jest pieniędzy na związki zawodowe największych koncernów, spółek czy przedsiebiorstw w naszym kraju? Okazuj się, że wartości te liczy się w milionach. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych jest na związkowców w Kompanii Węglowej, Grupie Kapitałowej PGE, Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz KGHM. W przedsiębiorstwach tych,  najważniejsi etatowi działacze mogą liczyć nawet na kilkunastotysięczne pensje
Według danych GUS w Polsce jest około 19 tysięcy związków zawodowych. W 2009 r. na związki zawodowe w 254 spółkach państwowych wydano aż 51 mln zł. Tak wynikało z raportu Ministerstwa Skarbu Państwa. Dziś jednak kwota ta jest zdecydowanie większa. Kampania Węglowa na związki przeznacza ponad 20mln, PGE ponad 14, Jastrzębska Spółka Węglowa niecałe 12, KGHM prawie 10,5. Tylko te 4 firmy wydają rocznie ponad 50 mln na związki.
Jak się okazuje nie wszystkie bogate przedsiębiorstwa obligatoryjnie wydają miliony złotych na związki. Przykładem może być  LOT czy Telewizja Polska. Słynny jest także przykład Zakładu Maszyn Chemicznych Metalchem, gdzie w 2009toku  kwota do rozdysponowania wyniosła 29 zł! Natomiast lider dużej dystrybucji Carrefour Polska ma tylko jeden związek zawodowy i 2 etatowych działaczy.

Źródło: Onet

Print Friendly, PDF & Email