Stopy procentowe w górę

Niestety istnieje ryzyko, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Co to oznacza – najwięcej stracą kredytobiorcy, którzy są zadłużeni w krajowej walucie. Zyskają te osoby, które mają depozyty.
„Z wypowiedzi członków RPP wynika, że w ich opinii spowolnienie nie będzie na tyle duże, by samoistnie sprowadzić inflację do celu, czyli 2,5 proc. Stąd presja na podwyżki” – zaznacza Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. Natomiast Rafał Benecki, ekonomista ING BSK sądzi, „że rada zdecyduje się na podwyżkę w wysokości 0,25 pkt proc. na najbliższym majowym posiedzeniu. – Ta podwyżka to też kwestia wizerunkowa. Rada w ten sposób zaakcentuje swoją aktywność, podkreśli, że jest w stanie zrobić wiele, by sprowadzić inflację do celu”.
Czego należy oczekiwać po podwyżkach? Oczywiście podniesienia cen kredytów.  Nie tylko dla  przedsiębiorstw hipotecznych, ale i dla konsumpcyjnych. W dalszej kolejności powinno w górę pójść także oprocentowanie lokat. To wpłynie na zwiększenie chęci do oszczędzania, a zmniejszyć do wydawania. Te decyzje natomiast pozytywnie powinny  wpłynąć na inflację. Szczególnie jeśli w wyniku decyzji RPP dodatkowo jeszcze wzmocni się złoty, co spowoduje, że ceny towarów importowanych, w tym surowców – przede wszystkim ropy – będą niższe.

Źródło: Dziennik

Print Friendly, PDF & Email