Przyznano drugi pakiet pomocy dla Grecji

Jak informuje money.pl po 12 godzinnym posiedzeniu ministrów finansów strefy euro dzisiaj rano  przyznany został drugi pakiet pomocy dla Grecji w wysokości 130 mld euro.

Przygotowany został specjalny plan ratunkowy, który zakłada wzmocniony nadzór nad Grecją poprzez powołanie stałej Komisji Europejskiej w stolicy kraju , Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego. Instytucje te mają za zadanie udzielanie pomocy rządowi  pogrążonego w kryzysie Państwa. Nowy pakiet przewiduje utworzenie specjalnego konta zasilonego przez wystarczającą ilość pieniędzy na obsługę greckiego zadłużenia na okres trzech miesięcy.

Komentator BBC Gavin Hewitt  jest zdania, że poddawanie Grecji pod stały monitoring jest  upokarzającą i niespotykaną ingerencją w jej suwerenność.

Ponadto taka polityka spowoduje jedynie oddalenie w czasie bankructwa kraju za cenę bezpieczeństwa strefy euro. Hewitt zwraca jednocześnie uwagę, że oszczędności jakie Grecja będzie zmuszona poczynić mogą spowolnić jej gospodarkę i nie wykluczone, że za kilka miesięcy po raz kolejny zagrozi jej wizja bankructwa.

źródło: money.pl

Print Friendly, PDF & Email