Powierzchnie magazynowe w Europie Środkowej

W ubiegłym roku wynajęto ponad 3,2 mln mkw. magazynów w środkowej Europie, z czego prawie 60 proc. powierzchni w samej Polsce.

Pomimo niezbyt stabilnej sytuacji w światowej gospodarce popyt na nowoczesną powierzchnie magazynową w Europie Środkowej wciąż wzrasta. Podczas boomu na rynku magazynowym w 2008 roku, kiedy to podpisano umowy najmu na prawie 2,8 mln mkw. w roku ostatnim wskaźnik ten wynosił ponad 3,2 mln mkw. (dane wg Cushman & Wakefield C & W).

– Wzrost popytu na wysokiej jakości powierzchnie logistyczno-produkcyjne w Europie Środkowej wynika z zaufania firm do tego rynku. Poza tym do mocnych stron Europy Środkowej należy zaliczyć stosunkowo tanią siłę roboczą, bliskość stabilnych rynków zachodnioeuropejskich oraz potencjał dalszego wzrostu rynków konsumenckich w tym regionie –  uważa Ferdinand Hlobil, partner, dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield. ¬

W Polsce w 2011 roku podaż oraz popyt przewyższały ubiegłoroczny.

Popyt wyniósł 1.900.000 mkw., co oznacza wzrost o 34 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem – podaje C&W.

Eksperci zwracają uwagę, że wzrost zainteresowania powierzchniami magazynowymi widać we wszystkich krajach regionu za wyjątkiem Czech.

Czynsze za magazyny

– W ubiegłym roku czynsze za wynajem magazynów w regionie Europy Środkowej utrzymały się na dość stabilnym poziomie. Na dzień dzisiejszy stawki bazowe wynoszą 3,5-3,7 euro za mkw. miesięcznie. Jednak ze względu na rosnący popyt stawki czynszów mogą wzrosnąć szybciej w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

Dotyczy to zwłaszcza Słowacji, gdzie wskaźnik dostępnej powierzchni już dawno spadł poniżej 5 proc. W regionach o wysokiej stopie pustostanów najemcy mogą liczyć na różne zachęty ze strony deweloperów.

– Pod koniec 2011 r. wskaźnik pustostanów zmniejszył się w regionie Europy Środkowej do nieznacznie powyżej 10 proc., co świadczy o zrównoważeniu podaży i popytu.

– Na Węgrzech ponad jedna piąta obiektów magazynowych jest niewynajęta, natomiast na Słowacji stopa pustostanów już drugi rok z rzędu wynosi ok. 5 proc., co wskazuje na brak równowagi na tym rynku.

W Rumunii ilość pustostanów zmniejszyła się w ujęciu rocznym o 10 proc. do poziomu poniżej 5 proc. Poziom powierzchni niewynajętej w Czechach jest podobny. W Polsce odnotowano spadek liczby magazynowych pustostanów .

 

Print Friendly, PDF & Email