Popyt na biura głównie w Warszawie

Po dość aktywnym 2011 roku, pierwszy kwartał 2012 przyniósł spowolnienie na rynku wynajmu powierzchni biurowych. Dało się to zauważyć przede wszystkim w dużych miastach Polski poza Warszawą.

Stolica wciąż pozostaje atrakcyjnym rynkiem zarówno dla deweloperów, jak i najemców, o czym świadczą znaczne dysproporcje przy porównywaniu zasobów nowoczesnych biur i wskaźników pustostanów w poszczególnych miastach: w Warszawie przy 3,6 miliona mkw. biur tylko ok. 7% pozostaje niewynajętych, podczas gdy w Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście, gdzie funkcjonuje odpowiednio około 540 tys., 400 tys. i 380 tys. mkw., wolnych jest 8,9%, 4,3% oraz 7% powierzchni (dane za CBRE).
Stawki czynszów najmu netto w Warszawie utrzymują się na stałym poziomie: 24-27 euro/mkw/m-c dla ścisłego centrum i 14-17 euro/mkw/m-c dla pozostałych lokalizacji.

W innych dużych miastach czynsze ofertowe netto wynoszą: 11-15 euro/mkw/m-c dla biur klasy A i B+ oraz 7-10 euro/mkw/m-c dla niższego standardu. Do ceny doliczane są ponadto koszty zużycia mediów, opłaty za użytkowanie powierzchni komunikacyjnych oraz podatek VAT. Spadek popytu w początkowych miesiącach bieżącego roku spowodował otwartość właścicieli na negocjacje cen, zwłaszcza przy najmie większych powierzchni.
W tym też okresie najczęściej przedmiotem transakcji były lokale biurowe o powierzchni 40-60 mkw. w klasie B i B+. Umowy zawierano na 2 lub 3 lata. O wyborze konkretnej oferty, obok wysokości czynszu, decydowały takie czynniki, jak: lokalizacja w centrum lub w ruchliwej strefie miasta, standard lokalu pozwalający na wprowadzenie się od zaraz – bez konieczności przeprowadzania nawet drobnych remontów, możliwość identyfikacji firmy na zewnątrz, tzn. szyld lub kaseton reklamowy w widocznym miejscu, łatwy dostęp dla klientów w tym również miejsca parkingowe przy budynku lub w pobliżu.

Dalszy rozwój rynku nieruchomości biurowych w Polsce w dużej mierze zależy od kapitału zagranicznego, który jest głównym źródłem finansowania klientów deweloperów tego rynku. Prognozy wydają się więc optymistyczne, ponieważ Polska ze stabilną sytuacją gospodarczą  w opinii przedstawicieli międzynarodowego biznesu pozostaje nadal atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do inwestowania.

Małgorzata Battek

Print Friendly, PDF & Email