Polacy wolą wyższy kredyt i większe mieszkania

Poprzedni rok był niezwykle korzystny dla rynku nieruchomości. Polacy chętnie udawali się do banków po kredyty i kupowali nieruchomości. Analitycy rynku zwrócili uwagę na fakt, że znacząco wzrosło zainteresowanie większymi mieszkaniami.

Analitycy rynku finansowego i nieruchomości zgodnie przyznają, że poprzedni, 2015 rok był bardzo korzystny dla deweloperów. Lokale mieszkalne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących. Co bardzo ciekawe, wzrosło zainteresowanie większymi mieszkaniami. Czy to oznacza, że Polacy wolą zdecydować się na większy kredyt aby dzięki temu móc nabyć większe mieszkanie? Wiele na to wskazuje. Pamiętajmy jednak, że program rządowych dopłat „Mieszkanie dla Młodych” również przyczynił się do takiego stanu rzeczy. W rzeczywistości bowiem wiele osób, które zostało objętych programem, wcale nie musiało zapożyczać się w banku na dużo wyższą kwotę.

Zacznijmy więc od tego, czemu rynek nieruchomości zawdzięcza tak udany 2015 rok. Przede wszystkim do sukcesu w segmencie mieszkaniowym przyczynił się wspomniany wyżej program „Mieszkanie dla Młodych”. Zwrócił on uwagę wielu Polaków i skłonił ich do rozważenia zakupu własnej nieruchomości. Wiele osób, które do tej pory nie miały możliwości nabycia mieszkania, zyskały ją dzięki programowi.

Kolejną kwestią jest rosnący z roku na rok minimalny wkład własny. W ubiegłym roku wynosił on jeszcze 10 procent, obecnie jest to już 15 procent wartości nabywanej nieruchomości. Osoby, które miałyby problem z uzyskaniem wkładu własnego w wysokości dodatkowych 5 procent, postanowiły dokonać transakcji i kupić mieszkanie jeszcze w 2015 roku.

Wielu analityków rynku finansowego wskazuje na fakt, że wzrosło średnie wynagrodzenie za pracę w Polsce. To z kolei również może przekładać się na liczbę dokonanych transakcji. Im bowiem więcej trafiło do kieszeni Polaków, tym więcej byli oni w stanie przeznaczyć na zakup mieszkania. Co więcej, jeśli zarobki przeciętnego Kowalskiego wzrosły na odczuwalnym dla niego poziomie, z pewnością zaczął on rozważać zakup większego niż dotychczas planował mieszkania.

Jakie mieszkania cieszyły się w ubiegłym roku największym zainteresowaniem? Wyraźnie spadło zainteresowanie Polaków kawalerkami. O wiele chętniej niż mieszkania jednopokojowe Polacy decydowali się na zakup kilku metrów więcej, dzięki czemu zyskiwali dwa pokoje. Wprawdzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w kawalerce podzielić pokój na dwa osobne, jednak rozwiązanie takie często daje mało zadowalający efekt, na przykład pokoje są przechodnie albo zwyczajnie podzielona przestrzeń staje się mało praktyczna pod kątem użytkowym. Zdecydowanie częściej wolimy więc gotowe dwa pokoje.

O wiele większym zainteresowaniem cieszą się także mieszkania trzypokojowe. To nowość, ponieważ przez ostatnich kilka lat większe mieszkania – a za takie uznawane były właśnie mieszkania trzypokojowe – cieszyły się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem.

W przypadku większych mieszkań, o czterech lub więcej pokojach, zainteresowanie kupujących nie zwiększyło się już tak bardzo. Niemniej jednak uwidocznił się nowy trend. Do tej pory najbardziej popularne były kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Obecnie największym zainteresowaniem kupujących cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. To naprawdę znacząca zmiana dla rynku nieruchomości.

Zmiana trendu jest też istotna pod kątem finansowym. Deweloperzy mogą liczyć na wyższy zarobek, ponieważ większe mieszkanie oznacza najczęściej większą cenę sprzedaży. Również banki mogą spodziewać się wniosków o kredyt hipoteczny na nieco wyższe kwoty.

Analitycy już teraz bacznie śledzą rynek i zastanawiają się, czy bieżący rok zakończy się podobnym sukcesem w segmencie mieszkaniowym. Zależy to rzecz jasna od wielu czynników. Istotne jest, czy banki dalej będą przychylne kupującym i czy zarobki Polaków dalej utrzymają się na zadowalającej stopie. Ważna jest również atrakcyjność oferty deweloperskiej.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email