Od stycznia kredyt mieszkaniowy z dwukrotnie wyższym wkładem własnym

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można nabyć mieszkanie z wkładem własnym na poziomie 5%. Wraz z początkiem roku zacznie obowiązywać wyższy wkład dla kupujących mieszkania – 10%. Dodatkowo, pod koniec roku, deweloperzy zachęcają do zakupu oferując promocje i rabaty świąteczne.

Kredyty hipoteczne, bez wkładu własnego, zniknęły z rynku wraz z początkiem 2014 roku. Wyższy wkład jest efektem dalszego wdrażania zapisów Rekomendacji S. KNF zaleciła bowiem bankom stopniowe wprowadzanie coraz wyższych wkładów własnych, w finansowaniu zakupu lokum na kredyt. Kredytobiorcy muszą niestety liczyć się z koniecznością posiadania dwukrotnie wyższego wkładu własnego już od stycznia 2015. Dla części kupujących jest to sygnał, żeby przyśpieszyć zawarcie transakcji.

Jak mówi Piotr Wiak z Rafin: „Obserwujemy wzrost zainteresowaniem zakupem mieszkań pod koniec tego roku. Dla osób, które nie dysponują wkładem własnym na poziomie 10% zakup w 2015 roku może być problematyczny. W związku z tym klienci spieszą się, żeby sfinalizować transakcję jeszcze w grudniu”.

Dalsze zmiany zakładają podwyższenie wkładu własnego, tak aby w 2016 roku wynosił on 15%, a w 2017 doszedł do poziomu 20%. Regulacje są bardzo rygorystyczne. Jeśli nie zgromadzimy wymaganego wkładu własnego będziemy musieli niestety odłożyć swoje planu zakupu mieszkania. Z tej perspektywy wkład, na poziomie 5%, jest niski i sytuacja taka nie powtórzy się, w najbliższych latach, na rynku nieruchomości.

il. Osiedla Kępa Mieszczańska we Wrocławiu, Rafin

 

Print Friendly, PDF & Email