Nieruchomości komercyjne w Polsce – większy udział zagranicznych inwestorów

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Inwestorzy dostrzegają duży potencjał w polskich miastach i chętnie podejmują się nowych projektów inwestycyjnych. Zauważalny jest wzrost udziału zagranicznych inwestorów, którzy zdają się dostrzegać w naszym kraju szansę na lukratywne biznesy.

Na rynek nieruchomości komercyjnych składają się wszelkie inwestycje o charakterze innym, niż mieszkalny. Inwestować można w centra handlowe, magazyny, lokale użytkowe na wynajem, lokale handlowe na sprzedaż itp. Inwestycje tego typu powstają z myślą o przynoszeniu inwestorowi lukratywnych kuponów w postaci gotówki, które co miesiąc mógłby odcinać dzięki wynajmowaniu swoich nieruchomości komercyjnych. Niektórzy inwestorzy wolą z kolei szybki zastrzyk gotówki i decydują się na sprzedaż swoich komercyjnych nieruchomości.

W Polsce zauważalne jest zwiększenie się tego rodzaju inwestycji. Na rynku przybywa luksusowych hoteli często o charakterze kameralnym, na przykład apartamentowce komercyjne, galerii handlowych, magazynów oraz wieżowców oferujących powierzchnie handlowo-usługowe na wynajem lub sprzedaż.

m (92)

Na rynku obserwowalny jest duży popyt, i deweloperzy – starając się wykorzystać tę sytuację – odpowiadają podażą. Powstające inwestycje są coraz bardziej prestiżowe, zwłaszcza jeśli chodzi o budynki biurowe i hotelowe. Najemcy i kupujący stale modyfikują swoje wymagania i należy zauważyć, że coraz więcej rzeczy traktowanych jest jako wymagany standard. Klimatyzacja w biurze, stały dostęp do wi-fi czy winda w budynku to już nie luksus. Duży nacisk kładziony jest również na standard wykończenia w tym jakość materiałów użytych przy budowie nieruchomości komercyjnej oraz na luksusowe wykończenie pod klucz.

Co więcej, analitycy rynku zauważają, że na polski rynek chętnie wkracza coraz większa liczba zagranicznych inwestorów. Jak widać dostrzegają oni potencjał w naszym kraju i chętnie tu inwestują. Za największe zalety uważane są porównywalnie niższe koszty wykończenia inwestycji oraz – mówiąc kolokwialnie – tańsza siła robocza. Wiele zagranicznych firm właśnie do Polski postanawia przenieść swoje siedziby, centra usług księgowych, działy logistyczne itp.

Największą popularnością na polskim rynku cieszą się nieprzerwanie największe polskie miasta. Inwestorów przyciąga przede wszystkim stolica. Warszawa, stanowiąca najbardziej zaludnione miasto, jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie budowy komercyjnej nieruchomości. Pod koniec 5 roku liczba ludności przekraczała tu 1,7 mln mieszkańców, a sama powierzchnia Warszawy liczy ponad 517 km². Ponadto miasto to uznawane jest za kolebkę biznesu, skupia największe światowe marki i czołowych inwestorów oraz deweloperów. To właśnie tutaj powstają jedne z najwspanialszych i najbardziej prestiżowych inwestycji. Rozwój miasta obserwują nie tylko Polacy, ale także zagraniczni deweloperzy. Nic więc dziwnego, że właśnie to miasto wybierają pod swoje inwestycje.

Poza Warszawą popularnością cieszą się inne duże miasta, takie jak Wrocław, Kraków, Gdańsk czy nawet Łódź.

Analitycy rynku zgodnie potwierdzają, że Polska stale wzmacnia swoją obecność na inwestycyjnej mapie Europy. Zagraniczni inwestorzy dostrzegają potencjał polskich miast i coraz chętniej właśnie tutaj kierują swoje biznesowe plany.

W dalszym ciągu bardziej wyraźny jest jednak udział rodzimych inwestorów. Deweloperzy i inni Polscy inwestorzy przy każdej swojej kolejnej inwestycji udowadniają, że potrafią osiągać międzynarodowy poziom a ich inwestycje komercyjne są dostrzegane i chwalone również poza granicami naszego kraju.

Z całą pewnością można powiedzieć, że polski rynek nieruchomości komercyjnych rozwija się stale i dynamicznie.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email