Nieruchomości komercyjne uzupełnieniem majątków najbogatszych Polaków

Zgodnie z najnowszym rankingiem 100 najbogatszych Polaków przygotowanych przez Wprost wśród najbardziej majętnych rodaków znajduje się kilku inwestorów działających w branży nieruchomości komercyjnych. Numer jeden na liście Wprost to Jan Kulczyk, najbogatszy Polak w roku 2013 oraz jego syn, Sebastian, który zgodnie z doniesieniami prasowymi w przyszłym roku ma przejąć stery Kulczyk Investments. Łączny majątek Kulczyków szacowany jest na 12,5 mld złotych. Jeden miliard złotych z tej kwoty to wartość nieruchomości, takich jak Ufficio Primo, biurowiec Warty, Holland Park oraz kamienica przy ul. Kruczej w Warszawie. Trzecie miejsce w rankingu Wprost zajmuje Michał Sołowow, m.in. właściciel Echo Investment. Majątek o wartości 7,45 mld pochodzi w części m.in. ze sprzedaży takich projektów komercyjnych, jak Aquarius Business House czy centrów handlowych w Radomiu, Tarnowie i Piotrkowie Trybunalski.
Pozycję piątą zajął Leszek Czarnecki, właściciel m.in. LC Corp. Firma zajmuje się budową obiektów biurowych i mieszkaniowych w całej Polsce. Kolejny numer na liście to Grażyna i Roman Karkosikowie. Właściciele m.in. Impexmetalu i Boryszewa nie są jeszcze obecni na rynku nieruchomości komercyjnych. W najbliższym czasie ma jednak wystartować budowa dwóch wieżowców wielofunkcyjnych w Warszawie. Planowana jest także inwestycja komercyjna we Wrocławiu. Ich majątek szacowany jest na 3 mld złotych. Ósmą lokatę zajmuje Dariusz Miłek, jako jedyny wśród 10-tki najbogatszych inwestor działający wyłącznie na rynku nieruchomości komercyjnych i handlu detalicznego. Majątek 2,6 mld złotych zdobył m.in. przy rozwoju spółki CCC oraz realizacji projektów centrów handlowych, takich jak Cuprum Arena i Galerii Korona. Miłek posiada także portfel nieruchomości (zabytkowych pałaców i rezydencji) o wartości około 100 mln złotych.
Kolejną pozycję zajmuje Grażyna Kulczyk. Zrealizowała m.in. jeden z nowych symboli Poznania – Stary Browar. To centrum handlu, sztuki i biznesu. Powstało na niej 200 punktów handlowych i gastronomicznych, strefa rozrywki, galeria sztuki, powierzchnie biurowe oraz eksperymentalny hotel . Inwestycja uhonorowana została m.in. statuetką Top Inwestycje Komercyjne w Przestrzeni Miejskiej 2013 przyznawaną przez Propertynews.pl.
Print Friendly, PDF & Email