Najdroższe miasta Unii Europejskiej pod względem cen nieruchomości

Z opublikowanego w czwartek opracowania firmy Deloitte, która badaniem objęła 12 krajów, w tym Polskę, wynika, ze Londyn i Paryż były w 2012 roku najdroższymi miastami UE.
Średni koszt metra kwadratowego w Londynie to 10 tys. EUR, a w samym Paryżu, bez jego obrzeży – 8,3 tys. EUR.
Średnia cena metra kwadratowego przekraczała w Wielkim Londynie 6 tys. EUR, a w aglomeracji paryskiej – 5,5 tys. EUR. Na trzecim miejscu znalazło się Monachium z ceną ok. 5 tys. EUR, a dalej Moskwa, Mediolan, Rzym, Lyon i Marsylia, gdzie ceny kształtowały się ok. 4 tys. EUR. Najniższe ceny pod tym względem oferował Budapeszt –  przeciętna cena transakcyjna. 940 EUR i Warszawa – 1,922 EUR. Miasta, gdzie przeciętne ceny transakcyjne przekraczały 3 tys. EUR to Lyon, Kopenhaga, Frankfurt, Hamburg, Wiedeń i Amsterdam.
Najtrudniej dostępne są mieszkania w Rosji, gdzie na zakup mieszkania o powierzchni 70 metrów kwadratowych trzeba średnio odkładać przez 10 lat pensję brutto. Na drugim miejscu znalazła się Francja, gdzie trzeba na to zarobków brutto z 9,4 lat. Zaraz za nią uplasowały się Wielka Brytania i Włochy.
Mieszkania są dobrem najłatwiej osiągalnym w Danii, gdzie wystarczy na nie odkładać pensję przez 2,4 lata.
Hiszpania i Francja to kraje o największej liczbie mieszkań na tysiąc mieszkańców, odpowiednio 563 i 532. Średnia europejska to 474 mieszkań na tysiąc mieszkańców.
Najmniej mieszkań jest w Polsce i Belgii, chociaż intensywność deweloperska w tych krajach oraz Włoszech oscylowały wokół przeciętnej europejskiej. W Polsce w 2011 r. na tysiąc ludzi przypadało tylko 355 mieszkań. Najmniejsze mieszkania znaleźć można na Węgrzech, w Polsce i Czechach.
Najniższe koszty mieszkaniowe były na Węgrzech, gdzie przez długi czas nie przekraczały 40 proc. średnich kosztów mieszkaniowych w UE.
Największy wzrost cen powierzchni mieszkaniowej w ciągu roku odnotowano we Francji, Niemczech i Austrii. Największy zaś spadek na Węgrzech i Hiszpanii.
Print Friendly, PDF & Email