Na warszawskim rynku biurowym przybędzie powierzchni

Warszawski rynek biurowy od kilku lat intensywnie się rozwija. Obecnie w Warszawie w budowie jest prawie 640 tys. m kw. powierzchni biurowej, która zostanie oddana w ciągu najbliższych 2 lat – obliczają analitycy Jones Lang LaSalle. To więcej niż buduje się łącznie na pozostałych rynkach w kraju, na których powstaje ok. 520 m kw. biur. Poza stolicą, najwięcej powierzchni biurowej przybywa obecnie we Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.

W trzecim kwartale 2014 roku w Warszawie oddane zostały do użytku cztery budynki o łącznej powierzchni prawie 60 tys. m kw. Nowej powierzchni dostarczyły Warsaw Spire B (20 tys. m kw.), Nimbus (19 tys. m kw.), Plac Małachowskiego (12 tys. m kw.) i Garden Plaza (8,5 tys. m kw.). Do końca 2014 roku deweloperzy zapowiadają ukończenie kolejnych 90 tys. m kw. biur. Dodatkowo starsze budynki biurowe przechodzą obecnie gruntowną modernizację. Są to m.in. Spektrum Tower, czy odnawiane, dawne obiekty fabryczne jak np.: Ferio Wawer i Copernicus Square. Inwestorzy rewitalizowanych budynków starają się wyeksponować unikalne cechy budynków, by wyróżnić się na konkurencyjnym, warszawskim rynku. Udaje się to np. firmie Ochnik Development, modernizującej obiekt biurowy Dzielna 60 na warszawskim Muranowie. Będzie to kompleks biurowy składający się z 5 budynków o łącznej powierzchni 20 000 m kw.

Rozwój segmentu biurowego w naszym kraju na skalę dotąd nie notowaną może być powodem do satysfakcji. W całej Polsce inwestorzy oddadzą w tym roku do użytku 680 tys. m kw. powierzchni biurowej (dane JLL). To rekordowa ilość biur w całej historii branży.

Poprawa ogólnej koniunktury gospodarczej oraz nastrojów wśród deweloperów owocuje dużą aktywnością inwestycyjną. Warszawa z 4,3 mln m kw. nowoczesnej powierzchni biur stała się największym rynkiem biurowym w Europie Środkowej. Drugim rynkiem w regionie jest Budapeszt z 3,1 mln mkw., trzecim Praga z ok. 2,9 mln mkw., a czwartym Bratysława z 1,4 mln mkw. powierzchni biurowej.

Polska jest pozytywnie oceniana przez zagranicznych inwestorów, dla których szczególnie warszawski rynek jest alternatywą do inwestowania na rynkach Europy Zachodniej. W ostatnich latach nasz kraj awansował również do czołówki rankingów, jako najlepsza lokalizacja do lokowania centrów usług wspólnych międzynarodowych korporacji oraz centrów outsourcingu.

il. Dzielna 60 / materiały prasowe

Print Friendly, PDF & Email