Kredyt hipoteczny – jak zmniejszyć ratę?

W momencie gdy pieniądze z banku wpłyną na nasze konto bankowe, wpadamy w euforię. Korzystamy z przyznanych funduszy ciesząc się nowym mieszkaniem czy domem. Należy jednak mieć na uwadze, że sytuacja materialna to coś, co zawsze może się zmienić. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy uzgodniona z bankiem rata hipoteki może stać się za wysoka i przez to niemożliwa do spłaty. Nieregularne zwracanie bankowi należności może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym utraty wymarzonego mieszkania czy domu.

W sytuacji kiedy opłacenie kolejnych rat kredytu staje się dla nas coraz trudniejsze, warto zastanowić się nad możliwymi sposobami na to, jak odciążyć portfel.

Najprostszą metodą na to, aby zmniejszyć raty za kredyt hipoteczny jest wydłużenie okresu jego spłaty. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że gwarantuje nam ratę niższą nawet o kilkaset złotych. Sposób ten niesie ze sobą również niekorzystne dla nas skutki. O ile po podpisaniu z bankiem aneksu do umowy, możemy cieszyć się niższą ratą za kredyt, o tyle musimy liczyć się z tym, że ostatecznie będziemy musieli oddać bankowi większą kwotę pieniędzy. Bank będzie bowiem naliczał odsetki. Należy więc pamiętać o tym, aby obniżyć ratę kredytu z umiarem. Jeśli zbytnio rozciągniemy okres spłaty kredytu w czasie, może się okazać, że będziemy musieli oddać bankowi niemal dwa razy tyle, co pożyczyliśmy na samym początku.

Jeśli chcemy spłacić nasz kredyt w inny sposób, oczywiście jest taka możliwość. Możemy spłacić kredyt w walucie. Z takiego rozwiązania mogą oczywiście skorzystać jedynie osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w innej walucie, a więc na przykład cieszącym się dużą popularnością franku szwajcarskim. Jeżeli więc posiadamy kredyt walutowy jesteśmy obciążani kosztem spreadu. Oznacza to, że dopłacamy za różnicę pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży. Aby tego uniknąć możemy samodzielnie nabyć walutę, choćby na przykład w kantorze internetowym, po czym od razu opłacić w niej ratę za nasz kredyt hipoteczny. To pozwoli nam sporo zaoszczędzić na przestrzeni całego okresu spłaty kredytu.

Jeśli żadne z tych rozwiązań nas nie satysfakcjonuje, możemy zdecydować się na chwilowe zawieszenie spłaty kredytu. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy bank daje taką możliwość. W większości instytucji finansowych jest to już jednak możliwe. Rozwiązanie to jest najbardziej korzystne w sytuacji, kiedy mamy kryzys finansowy, na przykład kiedy stracimy pracę albo będziemy ponosić duże wydatki związane z leczeniem nabytej choroby. Czasami banki zgadzają się na całościowe zawieszenie spłaty hipoteki. W innych przypadkach musimy zadowolić się zawieszeniem spłaty jedynie kapitałowej części raty za kredyt hipoteczny. Niemniej jednak rozwiązanie takie i tak pozwoli nam na czasowe ograniczenie wydatków.

Istnieje kilka sposobów na to, aby zmniejszyć comiesięczną ratę za kredyt hipoteczny. Powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich możliwości. Jeśli więc nasza sytuacja finansowa ulegnie pogorszeniu, od razu zwróćmy się do banku, który udzielił nam pożyczki. Możemy w ten sposób uniknąć nieterminowych spłat i związanych z tym konsekwencji. Warunki uzgodnione z bankiem możemy zawsze starać się renegocjować.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email