Finanse – jak kontrolować je podczas wakacji?

Okres wakacyjny nie jest momentem, kiedy skupiamy się na domowym budżecie. Często natomiast, czując wakacyjny relaks, wydajemy więcej pieniędzy, niż normalnie. Na co powinniśmy zatem uważać? W jaki sposób uchronić się przed zrujnowaniem domowego budżetu w okresie wakacyjnym?
Okres wakacyjny kojarzy się z rozluźnieniem, relaksem. To krótki czas, kiedy pozwalamy sobie często na niezaplanowane wydatki. W efekcie, po zakończeniu okresu wakacyjnego, nasze finanse są często w bardzo kiepskiej kondycji. Wiedząc zatem, że wakacje mogą przynieść nam straty finansowe, powinniśmy nieco wcześniej należycie przygotować się, aby móc kontrolować swój portfel.

W jaki sposób możemy zadbać o finanse w okresie wakacyjnym? Przede wszystkim odpowiednio wcześniej powinniśmy zaplanować, w jakie miejsce chcemy się udać. Według badania CBOS aż 40 procent wszystkich Polaków nie wyjechało w ubiegłym roku na wakacje, ponieważ nie pozwoliła im na to kiepska sytuacja finansowa. Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć takiej sytuacji, jest gromadzenie pieniędzy w okresie całego roku, poprzedzającego wyjazd wakacyjny. Kiedy natomiast nasze finanse pozwolą nam już na wyjazd, musimy mądrze wybrać miejsce, w które się wybierzemy. Dysponując budżetem wakacyjnym staramy się wybrać jak najlepszą ofertę. Zdarza się, że wybieramy ofertę, która przekracza nasze możliwości budżetowe. Na przykład zamiast tygodniowego wyjazdu w kraju, zdecydujemy się na dłuższy pobyt za granicą, w egzotycznym kraju. Taka decyzja z pewnością załamie nasze finanse. Ważne więc, aby powściągnąć emocje i wybrać ofertę, na którą nas stać, a która równocześnie spełni nasze wakacyjne oczekiwania.

Jeśli marzy nam się wakacyjny wyjazd za granicę, a nasz budżet nie jest zbyt wysoki, możemy skorzystać z oferty last minute. Oferty tego typu mają niedaleki termin wyjazdu, więc musielibyśmy być elastyczni i musielibyśmy mieć możliwość zmiany terminu planowanego wyjazdu. Wielką zaletą tego typu ofert jest jednak to, że są one bardzo atrakcyjne pod kątem cenowym. Nie nadwyrężając więc domowego budżetu możemy mimo wszystko skorzystać z zagranicznej podróży. Jeśli planujemy sami dojechać do miejsca, w którym spędzimy wakacje, miejmy na uwadze środek transportu. Nie zawsze wyprawa samochodem okazuje się być najtańsza. Czasami skorzystanie z innego środka transportu, na przykład samolotu, może okazać się znacznie tańsze. Jeśli planujemy wakacje w kraju sprawdźmy, czy wyjazd pociągiem nie będzie opłacał się nam bardziej, niż samochodem. Co więcej, będziemy zwolnieni z roli kierowcy, dzięki czemu będziemy mogli wypocząć w drodze, by na miejscu od razu móc w pełni korzystać z wakacji.

Następnym krokiem na to, aby uratować finanse w okresie wakacyjnym, jest zaplanowanie budżetu na wyjazd. Postarajmy się wyliczyć, jaką kwotę możemy przeznaczyć na ten cel. Nie bierzmy ze sobą kart kredytowych, ponieważ wtedy najpewniej wydamy więcej pieniędzy, niż zakładał nasz ówczesny budżet.

Zaoszczędzić finanse możemy nie tylko na wakacyjnej wycieczce, ale również w domu. Przed wyjazdem nie róbmy większych zakupów, aby nie marnować nadmiaru produktów, których nie zdążymy zużyć do dnia wyjazdu. Odłączmy także od prądu wszelkie urządzenia pobierające prąd, na przykład telewizor. Wprawdzie oszczędności nie będą wysokie, jednak niewielkim wysiłkiem będziemy mogli dodatkowo wesprzeć nasze finanse.

Czas wakacji to nie tylko relaks, ale również ciężka próba dla naszego portfela. Mimo wszystko, jeśli zachowamy zimną krew i nie damy się ponieść chwili, nasze finanse nie muszą zostać nadwyrężone. Jeśli odpowiednio wcześniej wszystko zaplanujemy i wyliczymy, jaki budżet możemy poświęcić w tym okresie na wszelkie niezaplanowane wydatki, nasze finanse zachowają swoją płynność. Dzięki temu nasze wakacje będą jedynie dobrym wspomnieniem i nie będą kojarzyły się nam z późniejszymi problemami finansowymi.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email