Czy kawalerkę zastąpiła mała dwójka?

Czy w nowych inwestycjach projektowane są jeszcze kawalerki, czy zastąpiły je chętnie wybierane dziś, małe dwójki? Analitycy portalu nieruchomości Dompress.pl przeprowadzili sondę, żeby dowiedzieć się, czy na mieszkania jednopokojowe są jeszcze chętni i jak wiele powstaje ich w nowych osiedlach.

W inwestycjach Atlas Estates kawalerki stanowią 10-15 proc. oferty. Najczęściej klienci nadal szukają mieszkań dwupokojowych o niewielkim metrażu, które są bardziej funkcjonalne niż kawalerki, a jednocześnie również znajdują się w zasięgu ich możliwości finansowych. Wśród kawalerek największą popularnością cieszą się te najmniejsze i najtańsze oraz największe, które można przearanżować na dwa pokoje.

Dom Development także projektuje kawalerki, zarówno w inwestycjach z segmentu popularnego, jak i projektach apartamentowych. Mieszkania jednopokojowe są popularne z uwagi na niską cenę całkowitą. Klienci częściej poszukują obecnie mieszkań, w których można na małej powierzchni wygospodarować oddzielną sypialnię. Małe dwójki w ofercie dewelopera nie są wiele wyżej wycenione od kawalerek. – Różnica w cenie jednostkowej kawalerek i najmniejszych mieszkań dwupokojowych wynosi do 10 proc. ceny całkowitej za mieszkanie – podaje Radosław Bieliński.

W każdej inwestycji Robyg dostępne są mieszkania dwupokojowe, o powierzchni od niespełna  32  mkw., a ich metraże rosną do ok. 55 mkw. Najmniejsze lokale z trzema pokojami mają 48 mkw. Oscar Kazanelson podkreśla, że dużą zaletą mieszkań oferowanych przez Grupę  jest ich wysoki potencjał aranżacyjny. Walor ten pozwala z łatwością dopasować dane mieszkanie do potrzeb klienta i przekształcić np. mieszkanie dwupokojowe w kawalerkę lub odwrotnie.

Część klientów firmy Polnord poszukuje kawalerek. Są to zwykle osoby kupujące swoje pierwsze mieszkania. Wioletta Ząbek reprezentująca Polnord przyznaje, że ze względu na bilanse parkingowe w poszczególnych inwestycjach firmy kawalerek projektowanych jest niewiele. Ich cena za mkw. jest zazwyczaj wyższa o ok. 10 proc. od ceny mieszkań większych, ale mimo to kawalerki najczęściej sprzedają się jako pierwsze.

W większości krakowskich inwestycji Wawel Service także można znaleźć mieszkania jednopokojowe. – Klienci wciąż o nie pytają. W naszych dwóch energooszczędnych inwestycjach: Borkowska oraz Wężyka sprzedaliśmy już wszystkie tego typu lokale. Nabywcy mogą kupić kawalerki w energooszczędnej inwestycji na Kurdwanowie. Dostępne są jeszcze mieszkania o metrażu od 30 do 35 mkw. w cenach od ok. 195 tys. zł do 224 tys. zł. Pojedyncze lokale jednopokojowe klienci znajdą też w naszych, oddanych już od użytku, inwestycjach Apartamenty Mochnackiego oraz Klonowica – wymienia Piotr Kijanka, dyrektor działu sprzedaży w Wawel Service.

Sławomir Szczakowski z Dantex twierdzi z kolei, że w pierwszej kolejności kupujący wybierają teraz większe i ładniejsze mieszkania dwupokojowe o metrażu od 45 do 53 mkw. A kolejnym segmentem poszukiwanych mieszkań są lokale jednopokojowe o pow. od 28 do 31 mkw.

Wojciech Stisz z firmy Barc przyznaje, że w drugim etapie budowy osiedla Tarasy Dionizosa, które firma realizuje na Białołęce, zamiast kawalerek zaprojektowane zostały mieszkania dwupokojowe, których metraż nieznacznie przewyższa powierzchnię lokali jednopokojowych. –  Klienci zdecydowanie chętniej wybierają trzydziestokilkumetrowe lokale z wydzieloną sypialnią oraz salonem z aneksem kuchennym. Niewiele osób interesuje się dziś kawalerkami, szczególnie jeśli ich powierzchnia i cena nie różnią się znacząco od znacznie bardziej funkcjonalniejszych mieszkań dwupokojowych – informuje Wojciech Stisz. Zarówno jedno, jak i dwupokojowe mieszkania w Tarasach Dionizosa Barc oferuje w tej samej cenie, po 5870 zł/mkw.

W projektach Ronson również nie ma wiele kawalerek. Są to najczęściej lokale o powierzchni ok. 30 – 35 mkw. – Klienci preferują jednak mieszkania 2 pokojowe. Małe dwupokojowe mieszkania o metrażu do 40 mkw. cieszą się obecnie największą popularnością. Ich udział w strukturze sprzedaży jest duży – przyznaje Andrzej Gutowski z Ronson Development. Jako przykład Andrzej Gutowski podaje stołeczną inwestycję Sakura, w której w pierwszym etapie budowy nie było mieszkań o powierzchni do 50 mkw. W trzeciej i czwartej fazie realizacji osiedla udział takich lokali w ogólnej puli sięga natomiast ok. 35 proc.

Kawalerki nieustająco cieszą się powodzeniem kupujących w inwestycjach Matexi Polska. W większości projektów dewelopera można znaleźć takie mieszkania w metrażach nawet poniżej 30 mkw. Jak przyznaje Mirosław Bednarek, popularniejsze wśród klientów są jednak małe mieszkania dwupokojowe, które projektowane są na powierzchniach od 36 do 38 mkw.

Anna Sitnik, dyrektor działu sprzedaży w firmie Dolcan informuje, że wciąż znaczna liczba klientów pyta o kawalerki, zwłaszcza takie o mniejszych metrażach. Wielu nabywców nie może pozwolić sobie na zakup większych mieszkań. – W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów wprowadziliśmy do oferty inwestycję dedykowaną właśnie do młodych osób, poszukujących nieruchomości na start. W warszawskim Miasteczku Rubikon zaprojektowane zostały miniapartamenty o powierzchni od 17 mkw., w cenie od 145 tys. zł. – podaje Anna Sitnik. Ceny za mkw. mieszkań jedno i dwupokojowych oferowanych przez dewelopera są podobne.

Rafin w nowych inwestycjach projektuje kawalerki, ale do sprzedaży nie trafia ich wiele.  W najnowszym wrocławskim projekcie firmy – Kępa Mieszczańska, ich udział w ofercie wynosi ok. 4 proc.

Mirosław Półtorak z Dom.Developer zauważa, że klienci spoza Wrocławia chętnie inwestują w kawalerki w ścisłym centrum miasta. – Mogliśmy to obserwować podczas sprzedaży kawalerek w naszej zakończonej inwestycji Botanica Residence przy Ogrodzie Botanicznym, gdzie większość  takich lokali kupowanych było stricte inwestycyjnie. Z kolei wrocławianie na swoje pierwsze mieszkanie chętnie wybierają niewielkie lokale dwupokojowe. Najbardziej poszukiwane metraże to 40-45 mkw. Najbardziej pożądana cena to taka, która nie przekracza limitu MdM, a to oznacza zakup lokalu oddalonego od ścisłego centrum miasta – podsumowuje Mirosław Półtorak.

Kawalerki nie są również trzonem żadnej z inwestycji Euro Styl. – W ostatnich latach kawalerki straciły trochę na popularności na rzecz małych mieszkań z dwoma pokojami. Nasza oferta jest zdywersyfikowana. W naszych nowych osiedlach projektowane są kawalerki. Przede wszystkim można je nabyć na Osiedlu Morskim w gdyńskim Pogórzu. W sprzedaży są tego typu mieszkania o pow. ok. 32 mkw. w cenie ok. 154 tys. zł. – podaje Bartosz Podgórczyk. Przyznaje też, że cena i metraż najmniejszych mieszkań dwupokojowych i kawalerek oferowanych przez Euro Styl niewiele się różni. Na Osiedlu Morskim mieszkanie dwupokojowe o pow. ponad 34 mkw. kosztuje 167 tys. zł (4.797 zł/mkw.) i jest o 13 tys. zł droższe od kawalerki (o pow. ok. 32 mkw.).

Kamil Niedźwiedzki, Dompress.pl

fot. Grupa Invest, mat. prasowe

Print Friendly, PDF & Email