Biurowce klasy B

CBRE, wiodąca światowa firma doradcza w sektorze nieruchomości komercyjnych, zajęła się tematem budynków biurowych klasy B, które stanowią istotny udział w zasobie biurowym Warszawy oraz wielu miast regionalnych w Polsce. Właściciele tego typu nieruchomości po utracie kluczowych najemców bardzo często muszą zmagać się z dylematem – co dalej? Zmiana przeznaczenia obiektu? Obniżenie stawki czynszowej? A może zburzenie i zastąpienie go wyższym, nowoczesnym budynkiem?
„Udział budynków biurowych klasy B w całkowitym zasobie Warszawy wynosi obecnie ponad 65 procent. Obiekty klasy B reprezentowane są przede wszystkim przez kamienice dostosowane do użytku biurowego lub budynki dostarczone na rynek w latach 1990 – 2005. W chwili obecnej, w budynkach klasy B wskaźnik powierzchni niewynajętej jest niższy niż w klasie A i wynosi 9%. Niestety już wkrótce to się zmieni i starsze budynki będą musiały zmierzyć się z sytuacją, gdzie paradoksalnie wynajęcie nowej powierzchni biurowej klasy A jest tańsze niż B.” – mówi  Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.
Istnieje wiele taktyk, możliwych do wykorzystania przez zarządców budynków. Okazuje się, że łatwiej jest podjąć decyzję o wyburzeniu starszego obiektu i zastąpienie go nowym. W krajach Europy Zachodniej i w USA tymczasem, bardzo często zmienia się rolę starszych budynków biurowych. Ma to dodatkowy aspekt ekologiczny, odmienione budynki często przy okazji uzyskują certyfikat. Niewątpliwie, w dłuższym okresie kwestia budynków biurowych klasy B będzie z pewnością zyskiwać na znaczeniu.
Print Friendly, PDF & Email