Banki nie walczą o klienta

Pierwsze wiosenne miesiące to na rynku kredytów mieszkaniowych zwykle okres, w którym banki rozpoczynają kredytową ofensywę. Pojawiają się nowe, atrakcyjne cenowo promocje, którymi banki chcą skusić potencjalnych kredytobiorców. W tym roku jest jednak inaczej.

Wygląda na to, że kredyty mieszkaniowe przestały, przynajmniej na razie, być oczkiem w głowie bankierów, którzy swoją uwagę przesunęli w kierunku kredytów konsumpcyjnych. Polityka kredytowa banków ma w najbliższym czasie skupić się na tym właśnie segmencie rynku, co potwierdzać może analiza ostatnich zmian w ofertach kredytów mieszkaniowych większości banków. Marże kredytów w PLN uległy nieznacznemu podwyższeniu, tym samym z rynku zniknęło wiele atrakcyjnych ofert z marżami w okolicy 1 p.p. lub niższymi.

Dodatkowo brak wiosennych promocji kredytów mieszkaniowych zdaje się potwierdzać obrany przez banki kurs. Wyjątkiem potwierdzającym tę regułę może być wprowadzona w połowie marca i obowiązująca do końca kwietnia 2012 promocyjna oferta banku BGŻ, który z jednej strony oferuje marżę w wys. 1 p.p. dla każdego kredytu bez względu na poziom LTV, a z drugiej gwarantuje przebicie pod względem wysokości oprocentowania każdej oferty innego banku.

Tym samym oferta banku BGŻ wyraźnie wyróżnia się spośród innych dostępnych obecnie na rynku, dzięki czemu bank powienien bez problemu przyciągnąć do siebie klientów, którzy w najbliższych tygodniach zamierzają wnioskować o kredyt miekszaniowy. Śladem banku BGŻ nie podążyli jednak pozostali kredytodawcy. Poza krótkoterminowymi promocjami banków PEKAO SA czy PKO BP, trudno znaleźć obecnie na rynku ofertę zbliżoną cenowo do propozycji BGŻ.

W dalszym ciągu najatrakcyjniejsza cenowo pozostaje oferta kredytów mieszkaniowych DeutscheBanku, który proponuje swoim klientom marże w PLN od 0,8p.p., możliwą do uzyskania nawet przy 100% LTV.

Tomasz Muzyka

WGN Kredyty

Print Friendly, PDF & Email