Pożyczki: na co w tym roku zaciągają je Polacy?

Pożyczki – z nimi źle, ale bez nich jeszcze gorzej. Czasami stanowią źródło finansowego ratunku dla setek tysięcy Polaków. Na co w bieżącym roku zaciągaliśmy ich najwięcej?

W ubiegłym roku wielu Polaków zaciągało pożyczki na bieżące wydatki, wyposażenie mieszkania, wykonanie remontu (i związaną z tym konieczność opłacenia ekipy remontowej) czy na wakacje. Jak przedstawia się sytuacja finansowa Polaków w bieżącym roku? Na co najczęściej zaciągamy pożyczki bankowe? Na to pytanie odpowie badanie finansowe, przeprowadzone przez Lindorff.

Firma Lindorff przeprowadziła badanie „Finansowe zwyczaje Polaków”. Z badań tych jasno wynika, że to nie wakacje do ciepłych krajów ani chęć kupienia nowego samochodu są najczęstszym powodem zaciągania zobowiązań finansowych w bankach.
Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez firmę Lindorff, najczęstszym powodem zaciągania przez Polaków pożyczek są bieżące wydatki na życiowe cele. Z powodu niewystarczających środków finansowych z comiesięcznych wypłat blisko 40 procent Polaków postanowiło udać się po pożyczkę w banku. Powodem zaciągania takich pożyczek w bieżącym roku jest zatem najczęściej chęć poprawy jakości i komfortu życia codziennego.
27 procent kredytobiorców przyznało, że dodatkowe pieniądze z pożyczki są im potrzebne na remont mieszkania albo domu. Za pieniądze pozyskane od banku dokonują najczęściej drobnych napraw, remontów, czy zakupu sprzętów AGD oraz innego wyposażenia mieszkania albo domu.

Jaki procent Polaków postanawia zaciągnąć pożyczkę w banku, a pozyskane środki przeznaczyć na wakacyjny wyjazd? Okazuje się, że zaledwie 11 procent ankietowanych postanowiło zadłużyć się na poczet wakacji i udanego urlopu. Jeszcze mniej, bo zaledwie 9 procent Polaków postanowiło zaciągnąć kredyt na inne przyjemności, takie jak choćby zakup odzieży.

Firma Lindorff w swoim badaniu „Finansowe zwyczaje Polaków” postanowiła podzielić ankietowanych kredytobiorców na płeć. Szybko okazało się, że kobiety najczęściej zaciągają pożyczki na zakup wspomnianego wyżej sprzętu AGD i wyposażenie mieszkania albo domu. Za taką decyzją stoi nie tyle chęć dokonania nadprogramowych zakupów, ile ułatwienia sobie wykonywania codziennych obowiązków, oszczędzenie własnego czasu oraz pieniędzy (zakup nowej lodówki, która pobiera mniej prądu, lub zmywarki, która absorbuje mniejszą ilość wody itp.). Taki powód zaznaczyło w ankiecie aż 37 procent wszystkich kobiet. Niewiele mniej, bo 35 procent kobiet zaciągnięcie pożyczki bankowej tłumaczy koniecznością. Zdobyte przy pomocy pożyczki środki finansowe przeznaczane są na bieżące potrzeby życiowe.

142

Na jakie natomiast cele mężczyźni najczęściej zaciągają pożyczki w bankach? W ich przypadku sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Panowie o wiele częściej decydują się na kredyt, aby zaspokoić własne potrzeby. Aż 41 procent ankietowanych mężczyzn jako cel zaciągnięcia pożyczki wskazało sprzęt elektroniczny. Niewiele mniej panowie wydają na bieżące życiowe potrzeby. Jak wykazało badanie, właśnie na ten cel pożyczkę zaciągnęło w tym roku aż 38 procent ankietowanych. Wreszcie wspomnieć należy o samochodach. Na ten cel, czyli na zakup auta, pożyczkę zaciągnął w banku co trzeci z ankietowanych mężczyzn.

Widać więc, że to wcale nie wakacje w tropikach czy chęć zakupu jakiejś prywatnej rzeczy dla siebie, jest najczęstszym powodem wizyt Polaków w bankach. Zdecydowanie najczęściej powodem zaciągnięcia pożyczki są obecnie bieżące potrzeby życiowe. Polakom brakuje pieniędzy na większe, bieżące zakupy, terminowe opłacanie zobowiązań finansowych (na przykład opłat za media czy abonamentów). Drobne (i te całkiem spore) przyjemności zajmują o wiele niższe miejsce na pożyczkowym podium.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email