Kredyty hipoteczne: KNF znów chce je ukrócić

Ostatnie rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego doprowadziły do sytuacji, kiedy praktycznie nie jesteśmy w stanie zaciągnąć kredytu hipotecznego udzielonego w walucie innej niż polski złoty. Wprawdzie wciąż kilka banków ma je w swojej ofercie, ale nie są one dostępne dla przeciętnego klienta. Teraz, po rekomendacji S, kredytobiorcom znowu podwyższono poprzeczkę.

Obecnie kredytów hipotecznych w wysokości 100% wartości zabezpieczenia (tj. 100% LTV) udziela większość banków zajmujących się sprzedażą tego typu kredytów. Dzięki temu na zakup mieszkania na kredyt może sobie pozwolić więcej Polaków. Ceny mieszkań w Polsce są takie, że mało kto może sobie pozwolić na zakup własnego lokum bez kredytu.

Jednak według Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) taki stan nie mógłby trwać zbyt długo, a kredyty hipoteczne finansujące całkowitą wartość nieruchomości są zbyt ryzykowne. W „Raporcie o sytuacji w bankowości” zauważono, że w zeszłym roku pogorszyła się jakość kredytów mieszkaniowych. Szczegółowa analiza opóźnień w spłatach rat kredytu wykazała, że może być jeszcze gorzej.

 

Print Friendly, PDF & Email