Koniec kredytu na 100% wartości nieruchomości?

Komisja Nadzoru Finansowego planuje kolejną rekomendacją, mającą zrewolucjonizować rynek kredytów hipotecznych w Polsce.

Coraz częściej banki wspominają o tym, że KNF szykuje się do zlikwidowania kredytów hipotecznych na 100% wartości nieruchomości. Może być, że już za niedługo aby kupić choćby najmniejsze i najtańsze lokum będzie trzeba posiadać przunajmniej 10% – 20% wkładu własnego. Część banków dokładnie zweryfikowała rynek kredytów w czasie kredytu i doszło do wniosku, że osoby które dostały hipoteki bez wkładu własnego na wiele lat mogą w pewnej chwili przestać je spłacać. Przyczyną mogą być bezrobocie i inflacja. Już teraz niektóre banki np. BZ WBK niechętnie udzielają kredytów na 100% wartości nieruchomości. Kryzys pokazał, że czasem wartość nieruchomości może spaść poniżej kwoty kredytu. Skutkiem jest, że spłacanie hipoteki w takiej sytuacji nie opłaca – dla klienta 0raz banku.

Miejmy nadzieję, że nowe rekomendacje nie załamią rynku mieszkaniowego w Polsce. Jeśli KNF pokusi się o kolejne zmiany, to niedługo mało kto będzie mógł liczyć na finansowanie nieruchomości przez bank – a przynajmniej nie w całości.

Print Friendly, PDF & Email