Karta kredytowa jako forma pożyczki bankowej

Używanie karty kredytowej może być o wiele bardziej korzystne, niż zaciągnięcie pożyczki gotówkowej w banku.
Tradycyjny kredyt bankowy jest często wysoko oprocentowana. Pożyczając niewielką kwotę, musimy liczyć się z koniecznością zapłaty dla banku całkiem sporej prowizji. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku, gdybyśmy zamiast zaciągania tradycyjnego kredytu bankowego, postanowili posługiwać się kartą kredytową.

Karty kredytowe stale zyskują większą popularność i cieszą się rosnącym zainteresowaniem konsumentów. To już nie tyle forma koniecznego pożyczenia od banku pieniędzy na krótki okres czasu, co zwyczajnie standard. Nikogo nie dziwi już fakt posiadania karty kredytowej nawet w sytuacji, gdy nie jest ona nam w danej chwili potrzebna.

Karta kredytowa daje nam możliwość pożyczenia od banku kwoty, jaka jest nam w danej chwili potrzebna. Jaka jest przewaga karty kredytowej nad tradycyjnym kredytem gotówkowym? Dysponując kartą kredytową, nie musimy fatygować się do banku. W przypadku pożyczki nie mamy ponadto pewności, czy kredyt gotówkowy zostanie nam udzielony. Z kolei posiadając kartę kredytową możemy po prostu zapłacić nią za rzecz, na jaką potrzebujemy pożyczki. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że karta kredytowa będzie dla nas opłacalna, jeśli zdecydujemy się na dokonywanie płatności za jej pomocą. W przypadku, gdy będziemy chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu, musimy liczyć się z większa prowizją bankową, a to znacząco zmniejsza przewagę kart kredytowych nad tradycyjnymi kredytami.

Co należy zrobić, aby otrzymać od banku kartę kredytową? Wystarczy przedstawić swoje dochody. Bank na podstawie weryfikacji naszych comiesięcznych zarobków, określi, jaki limit debetu będzie przysługiwał nam na karcie. Pamiętajmy jednak, że – niezależnie od tego, czy posługujemy się kredytem bankowym czy też kartą kredytową – w dalszym ciągu jest to pożyczka, którą będziemy musieli w późniejszym czasie spłacić.

Żeby karta kredytowa była dla nas opłacalna, koniecznie pamiętajmy o jej terminowej spłacie. Tylko pilnowanie harmonogramu spłaty zapewni nam utrzymanie okresu bezodsetkowego. Zazwyczaj banki ustalają taki okres na 50 dni, ale oczywiście okres ten może być krótszy lub dłuższy, w zależności od polityki danego banku.

Karta kredytowa stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej pożyczki bankowej. Pamiętajmy jednak, aby używać jej z głową. Jeśli nie będziemy pilnować terminowych spłat, karta kredytowa, zamiast wspomóc nas finansowo w trudnej chwili, może nas jeszcze bardziej pogrążyć.

Na zakończenie warto dodać, że karty kredytowe stały się na tyle popularnym produktem, że banki prześcigają się atrakcyjnością swoich ofert w walce o potencjalnego klienta. Co za tym idzie, często oferują atrakcyjne rabaty i promocje dla osób, które zdecydują się na podpisanie umowy o kartę kredytową z danym bankiem. To dodatkowa wartość dodana do naszej pożyczki, która stanowi dobrą okazję do kolejnych oszczędności.

Karta kredytowa stanowi poważnego konkurenta dla tradycyjnych pożyczek bankowych. Niektóre osoby nie decydują się jednak na korzystanie z niej z obawy przed zbędnym zadłużeniem – wiadomo bowiem, że dostęp do nadwyżki finansowej (nawet w formie kredytu), zachęca do dokonywania kolejnych, często zbędnych zakupów.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email