Inwestycje – konto bankowe lepsze niż lokata?

Wielu Polaków posiada comiesięczne nadwyżki finansowe, które postanawiają ulokować w jakimś produkcie finansowym celem pomnażania kapitału. Mówiąc o inwestycjach, często w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam lokaty bankowe. Tymczasem może okazać się, że więcej niż na lokacie, zarobimy na zwykłym koncie oszczędnościowym.

Tradycyjne konto bankowe kojarzy nam się bardziej z elektronicznym portfelem. To wirtualne miejsce, w którym przechowujemy nasze oszczędności i zarobione co miesiąc pieniądze. Rzadko myślimy o koncie oszczędnościowym jak o produkcie inwestycyjnym. Nic dziwnego – wiele banków przyzwyczaiło nas do tego, że konto bankowe nie jest oprocentowane, lub oprocentowanie jest bardzo niewielkie. W zamian jednak proponują nam szereg udogodnień, jak możliwość wypłacania gotówki w każdym dowolnym bankomacie na terenie kraju czy możliwość pominięcia wizyt w bankach i wpłacania gotówki na konto oszczędnościowe dzięki nieodpłatnym wpłatomatom.
Jeśli chcemy rozpocząć jakieś inwestycje, najczęściej decydujemy się na ulokowanie naszych oszczędności na lokacie bankowej. To właśnie ten produkt reklamowany jest najszerzej jako doskonały do inwestycji i pomnażania zgromadzonego kapitału.
Tymczasem analitycy rynku finansowego zwracają uwagę na fakt, że czasami to właśnie konto oszczędnościowe a nie tradycyjna lokata, może przynieść nam większe i szybsze korzyści finansowe. Oczywiście kwoty te nie będą diametralnie wyższe, jednak w skali kilku lat, mogą przynieść o wiele bardziej wymierne korzyści, niż lokata bankowa.
Przykładowo, jeśli wpłacalibyśmy na nasz bankowy rachunek oszczędnościowy 1000 złotych, jesteśmy w stanie zarobić na tej prostej operacji nawet 1 punkt procentowy w skali roku więcej, niż w przypadku, gdybyśmy ten sam 1000 złotych wpłacili na miesięczną lokatę.
Aby nasze finanse rzeczywiście pomnożyły się w ten sposób, należy szczegółowo zapoznać się z ofertami banków. Dotyczy to zarówno ofert kont oszczędnościowych, jak i lokat bankowych. Trzeba zapoznać się z warunkami ich prowadzenia i wszelkimi opłatami, jakie są z nimi związane. Bardzo istotne jest oczywiście oprocentowanie poszczególnych kont oszczędnościowych oraz lokat. Zwróćmy uwagę na wszelkie szczegóły, ponieważ w przeciwnym razie nasz plan odnośnie pomnożeniu kapitału może się nie powieść. Dla przykładu: znaleźliśmy bankowy rachunek oszczędnościowy, który jest zdecydowanie lepiej oprocentowany, niż lokata bankowa. Pośpiesznie zakładamy więc konto w tym banku, wpłacamy na nasz nowy rachunek bankowy pieniądze i z radością oczekujemy na pierwsze przychody, jakie ma nam przynieść ta inwestycja. Tymczasem po jakimś czasie okazuje się, że zamiast zyskiwać pieniądze, tracimy je. Dlaczego tak się dzieje? Być może nie doczytaliśmy właśnie warunków umowy i nie zapoznaliśmy się z tabelą opłat i prowizji. Są one niezwykle istotne, ponieważ zawierają informacje na temat wysokości opłat za poszczególne operacje. I tak, szybko może okazać się, że konto bankowe jest wprawdzie wysoko oprocentowane, ale koszt wydania nowej karty do konta (po upływie ważności obecnej) jest bardzo wysoki. Może również okazać się, że na przykład mamy darmowe przelewy, ale tylko pierwszych dziesięć. Każdy kolejny płatny jest od jednego do pięciu złotych, itp.
Dużą zaletą kont bankowych i ich oczywistą przewagą nad produktem, jakim jest lokata bankowa, jest większa płynność finansowa i większe możliwości zarządzania zgromadzonymi oszczędnościami. W przypadku lokat często nie możemy wypłacić wpłaconych już pieniędzy przed upływem określonego w umowie czasu, ponieważ będzie wiązało się to dla nas z karą finansową, itp. W przypadku konta oszczędnościowego takie ograniczenia nie istnieją.
Podejmując ostateczny wybór, czy nasza inwestycja ma dotyczyć lokaty bankowej czy też konta oszczędnościowego, zapoznajmy się dokładnie z warunkami prowadzenia obu produktów bankowych.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email