Grunty to dobra inwestycja nawet w trudnych czasach

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że ziemia orna w ostatnich siedmiu latach zdrożała o 116 proc. Ten stały trend wzrostowy nie został zachwiany nawet w czasie kryzysu finansowego 3 lata temu.

Jak wynika z doświadczeń doradców Lion’s House, nawet w czasie kryzysu kapitał umiejętnie ulokowany w ziemi pozwalał realizować stopy zwrotu przekraczające 20 proc. rocznie.

Ostatnia korekta na giełdzie doprowadziła do obniżki notowań indeksu największych spółek o blisko 19 proc. od stanu z początku roku. W tym samym czasie przeciętne mieszkanie z lokalizacją w dużym mieście straciło na wartości około  5%. Inaczej sytuacja wygląda na rynku nieruchomości rolnych. Zgodnie z najświeższymi danymi ARiMR, w pierwszym półroczu zyskały one na wartości 10,7%. Warto też zauważyć, że od końca 2004 roku grunty rolne systematycznie drożeją. Od tego czasu zyskały one na wartości blisko 116%, przy czym czynniki, które wywołały korekty na innych rynkach, nie doprowadziły do przeceny ziemi. W myśl teorii portfelowej jest to dobry argument za tym, aby rozważyć nieruchomości jako część składową portfela inwestycyjnego.

Print Friendly, PDF & Email