Finanse: mieszkania na wynajem coraz droższe

Mieszkania do wynajęcia najczęściej kojarzyły się z lokalami mieszkalnymi dla studentów. Ich standardy nie były wygórowane, dlatego też często również ich cena pozostawała bardzo atrakcyjna. Czasy wciąż się jednak zmieniają, mieszkania na wynajem również.

Dzisiejsze mieszkania do wynajęcia poszukiwane są nie tylko przez studentów, ale również młode małżeństwa, biznesmanów itp. Coraz częściej służą one nie tylko jako lokale mieszkalne. Najemcy coraz częściej poszukują eleganckich mieszkań, w których mogliby urządzić swoje biura. Nie dziwią więc rosnące wymagania odnośnie standardu mieszkań, lokalizacji i dodatkowych udogodnień, jak na przykład klimatyzacja, zmywarka w kuchni czy wytyczone miejsce parkingowe.

Należy oczywiście pamiętać o tym, że wraz z rosnącymi wymaganiami najemców, wzrastają ceny za wynajęcie tego typu nieruchomości. Wynajmujący niejednokrotnie odnawiają swoje mieszkania, unowocześniają je, często wykonują gruntowne remonty, wymieniają meble i wyposażają mieszkania na wynajem tak, aby spełniały najnowsze standardy i były bardziej atrakcyjne od konkurencyjnych na rynku wynajmu.
Jakie mieszkania do wynajęcia cieszą się obecnie największym zainteresowaniem? Oczywiście w dalszym ciągu największą grupę najemców stanowią studenci, którzy przyjeżdżając do nowego miasta na studia, muszą znaleźć miejsce, w którym będą mogli zamieszkać. Pomimo, że wymagania odnośnie standardów mieszkań wzrosły, studenci w dalszym ciągu najchętniej wynajmują mieszkania zlokalizowane w centrum miasta, albo takie, które znajdują się blisko ich uczelni. Zdecydowanie chętniej wybierają oni mieszkania kilkupokojowe, ponieważ dzięki temu będą mogli zamieszkać z kilkoma innymi osobami, a tym samym rozłożenia wysokości czynszu na większą liczbę mieszkańców. Jeśli chodzi o stan techniczny budynku, to ma on drugorzędne znaczenie. Jeśli mieszkanie do wynajęcia spełnia oczekiwania, ma dobry standard i jest rozkładowe, to najczęściej dla studentów nie jest istotne, czy mieści się ono w starym, 11.piętrowym bloku, niskim 4.piętrowym bloku czy starej kamienicy.
W przypadku młodych małżeństw, których często nie jest jeszcze stać na zakup własnego mieszkania, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Z racji tego, że często stoją one przed decyzją o powiększeniu rodziny, lub już mają dzieci, zwracają większą uwagę na to, czy w budynku jest winda, jaki jest jego stan techniczny, na którym piętrze znajduje się mieszkanie, czy ma ono balkon itp. Niezwykle ważna jest również lokalizacja, która powinna być bezpieczna, spokojna i najlepiej w otoczeniu zieleni. Ważna jest także bliskość komunikacji miejskiej oraz szkół, przedszkoli, sklepów itp.
Jeżeli mieszkanie ma zostać wynajęte na potrzeby prowadzenia w nim biura, to najważniejsza jest jego atrakcyjna lokalizacja i odpowiedni standard. Nie musi on być oczywiście najwyższy, jednak powinien odpowiadać naszej branży i rodzajowi prowadzonej działalności gospodarczej. Dla osób, które chcą urządzić w mieszkaniu biuro rachunkowe będą istotne zupełnie inne standardy, niż dla osób, które poszukują mieszkania do wynajęcia, aby móc prowadzić w nim kancelarię adwokacką, itp. Oczywiście, niepodważalnie istotna jest bliskość komunikacji miejskiej. Często najemcy zwracają również uwagę na prestiż otoczenia. Dodatkowym plusem są wspomniane na wstępie udogodnienia, takie jak winda, klimatyzacja, monitoring w budynku czy przynależne miejsce parkingowe.
Niezależnie od tego, jaki jest cel wynajęcia mieszkania, analitycy rynku nieruchomości zwracają uwagę na fakt, że ceny za mieszkania na wynajem poszybowały w górę. Szacuje się, że w porównaniu do ubiegłego roku, ceny zwiększyły się średnio o około 125 złotych. W skali roku jest to dość istotna kwota.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email