Chińska polityka wobec złota

W 1983 roku Ludowy Bank Chin (People’s Bank of China) ustanowił pełną kontrolę nad rynkiem złota. Obrót złotem został scentralizowany a jego złom w niewielkiej ilości mogły przerabiać warsztaty jubilerskie. Kilkanaście lat później zmieniło się nastawienie rządu w Pekinie i w 1995 roku obniżono podatek konsumpcyjny na złotą biżuterię z 10% do 5% a trzy lata później Ludowy Bank Chin zaczął importować złoto z zagranicznych instytucji finansowych UBS, HSBC i Investec. W minionej dekadzie chiński rynek złota przeszedł gruntowne reformy. Wprawdzie bank centralny dalej kreował główną politykę na rynku złota lecz powołano odrębne instytucje, które miały rozwijać rynek.

Lecz w dalszym ciągu utrudnieniem dla rozwoju rynku był zakaz importu złota. Został on zniesiony dopiero w 2004 roku, co miało kapitalny wpływ na rozwój rynku złota.

Utworzony w 2001 roku Chiński Związek Złota (China Gold Association, „CGA”) działa do dziś, jako pośrednik pomiędzy rządem i producentami złota. Odgrywa on istotną rolę w zakresie zabezpieczenia interesów biznesu a jednocześnie dostarcza informacje rynkowe i doradza decydentom.

W tym samym roku zniesiono formalnie kontrolę cen detalicznych i uruchomiono Shanghai Gold Exchange. Z każdym rokiem rosło znaczenie giełdy w regionie, która stała się magnesem dla zagranicznych instytucji finansowych. W 2008 roku dołączyły do SGE cztery zagraniczne banki: HSBC, Scotia Mocatta, UBS i Standard Chartered Bank. W ubiegłym roku utworzono międzynarodowy parkiet. Celem tego przedsięwzięcia jest wspieranie rozwoju strefy wolnego handlu w Szanghaju, jako międzynarodowego centrum obrotu złotem.

źródło: rynekzlota24.pl

Print Friendly, PDF & Email