Ceny mieszkań stabilne dzięki niskim stopom procentowym

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości określana jest przez analityków jako stabilna. Wszystko dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych, który spowodował ożywienie na rynku i skupił większą liczbę kupujących. Stabilizację rynek zawdzięcza również aktywności deweloperów i niskim stopom procentowym.

Od kilku lat obserwujemy stabilizację na rodzimym rynku nieruchomości. Program Mieszkanie dla Młodych sprawił, że większa liczba Polaków uwierzyła, że szansa na zdobycie własnego mieszkania jest na wyciągnięcie ręki. Zwiększyło się zainteresowanie ofertami na rynku. Początkowo program obejmował wyłącznie rynek pierwotny, jednak po zmianach w programie dofinansowaniem zostały objęte również mieszkania z rynku wtórnego. To sprawiło, że kolejna fala osób zainteresowanych kupnem własnego mieszkania ruszyło w stronę biur nieruchomości i deweloperów.

Deweloperzy również mają swój wkład w stabilizację cenową na rynku. Wielu z nich stara się budować mieszkania, które będą mieściły się w limitach cen rozpisanych w programie Mieszkanie dla Młodych. Zależy im, aby ich oferta odpowiadała na potrzeby, jak również możliwości finansowe kupujących.
Narastająca konkurencja i rosnący popyt na mieszkania średniego segmentu sprawiły, że deweloperzy skupili się na właśnie tego rodzaju inwestycjach. One z kolei wymusiły uśrednienie cel. Dzięki atrakcyjnym cenom, adekwatnym do standardu inwestycji deweloperów, nie mamy do czynienia z dużą nadpodażą. Nieruchomości względnie szybko znajdują swoich nabywców.

Wreszcie, za stabilizację cenową na rynku nieruchomości odpowiadają również stopy procentowe. A te są w ostatnim czasie niskie.
W jaki jednak sposób stopy procentowe wpływają na rynek nieruchomości? Chodzi o kredyty udzielane przez banki. Dzięki temu, że stopy procentowe pozostają na niskim, dość stałym poziomie, zmniejszają się również całkowite koszty kredytów hipotecznych. Dzięki temu osoby chcące kupić mieszkanie mają większe szanse na to, aby otrzymać z banku pozytywną decyzję kredytową – bank przyzna bowiem kredyt, który będzie kosztował mniej i zwiększy prawdopodobieństwo, że kredytobiorca odda bankowi należność o czasie.

m (79)

Niskie stopy procentowe zachęcają również inwestorów do wizyt w bankach. Osoby, które chciałyby zainwestować w zakup nieruchomości, na przykład po późniejszy wynajem i czerpanie z tego źródła profitów, mają większe szanse na uzyskanie potrzebnej kwoty kredytu, wymaganej do realizacji tego przedsięwzięcia.
Można zatem powiedzieć, że stabilna sytuacja na rynku nieruchomości przekłada się w sposób pozytywny na rynek bankowy. Instytucje finansowe mogą bowiem liczyć na większą liczbę klientów, a tym samym zwiększoną sprzedaż swoich produktów. Oczywiście mowa tu głównie o kredytach hipotecznych.

Czy obecna sytuacja na rynku się utrzyma? Czy może w niedalekim czasie możemy spodziewać się załamania na rynku, wzrostu cen za zakup mieszkań i zmniejszenia dostępności tańszych kredytów? Czy stopy procentowe utrzymają się na obecnym, niskim poziomie?
Ciężko stwierdzić to jednoznacznie. Analitycy rynku nieruchomości i finansów spekulują, że obecna sytuacja utrzyma się co najmniej do końca roku. Jak jednak wiadomo, rynek nieruchomości jest ogólnie rzecz biorąc dynamiczny. Obecna, stabilna sytuacja jest zapewne czasowa, jednak nic nie wskazuje na to, aby rzeczywiście w najbliższym czasie miała się zmienić.

Wielu analityków już teraz zastanawia się, czy zbliżający się program rządowy Mieszkanie Plus, który ma zastąpić obecny program Mieszkanie dla Młodych, spowoduje zachwianie na obecnym rynku nieruchomości. Spekulacji w tym temacie jest jednak tak wiele, że z ostateczną opinią warto się jeszcze wstrzymać.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email